Ustalık | Sneijder’den istikrar tüyoları

İstikrarlı bir performans sergilemede maç öncesi hazırlık ve zihinsel bir hedef belirleme çok önemli. Wesley Sneijder, sürdürülebilirliğin ipuçlarını anlatıyor…

Vücudunuza kulak verin

İyi hissetmiyorsanız antrenman yapmayın
Real Madrid’de istediğim performansı sergileyemememin sebebi sakatlık nedeniyle düzenli olarak forma giyemememdi. Inter’e geldiğimde antrenman metodumu değiştirdim; kendimi iyi hissetmiyorsam bunu hocama söylüyor ve sadece ısınma hareketleri yapıp takımla antrenmana çıkmıyordum. Jose Mourinho yönetiminde bütün takım bu metodu uygulamıştık. Dikkatli bakarsanız o dönem fazla sakatlık yaşamadık. Sakat oyuncular da dönmek için fazla acele etmiyordu.”

Dersinizi çalışın

Maç öncesi hazırlığı size avantaj sağlar
“Inter’le ilk maçıma (4–0 kazanılan Milan maçında maçın adamı seçildi) çıkmadan önce teknik ekibin benim için hazırladığı kaseti izledim. Hem takım arkadaşlarım hem de rakiple ilgili görüntüler vardı. Fazla uzun bir kaset değildi ama bana takım arkadaşlarımla ilgili birçok konuda fikir verdi; nereye koşmalıyım, ne zaman geri gelip top almalıyım… Ayrıca rakip takımın zaaflarını da görme fırsatı buldum. Teknik ekipten biri bile rakip takımın maçını izlese bunun takımınıza büyük yararı olur.”

Maç aralarında dinlenin

Maç bittiğinde futbol hariç her şeyi düşünün
“Maç bittiğinde aklını başka şeylere yoran oyunculardanım. Her hafta aynı performansı göstermek neredeyse imkânsızdır. Bu yüzden bir maçta kötü oynasam bile 90 dakika bittiğinde bu performansımı unutmaya çalışırım. Sürekli futbol düşünmek bana biraz sağlıksız geliyor. Bazı takım arkadaşlarım tenis oynamaya ya da balık tutmaya gider. Geçenlerde yeni bir bisiklet aldım ve havalar güzel olduğunda sürekli tura çıkıyorum. Maçlardan sonra kafamı dağıtmak için bunu tercih ediyorum.”

Uykunuza dikkat edin

Yeterince dinlendiğinizden emin olun
“İyi bir uyku, ertesi gün maçta ya da antrenmanda göstereceğiniz performansı olumlu yönde etkiler. Benim tercihim her gece ortalama yedi ya da sekiz saat uyumak; daha az uyursam kendimi iyi hissetmem ve istediğim performansı sergileyemem. Bu yüzden futboldan başka şeylerle de ilgilenmek gerektiğini söylüyorum; aksi takdirde uyumakta güçlük çekersiniz. Gece geç saatlere kadar oturmak bazı oyuncuların performansını olumsuz etkiler ve hatta sakatlığa sebep olabilir. Bu yüzden büyük ve önemli maçlardan önce mutlaka iyi uyuyun.”

Alışkanlıklarınız olsun

Sakinleşmenizi sağlar
Her maça aynı şekilde hazırlanırım. Batıl inanç olarak düşünmeyin ama maçlardan önce belli bazı şeyleri sürekli yapmayı severim. Sahaya aynı şekilde çıkar, aynı şarkıları dinler, maç kıyafetimi aynı sırayla giyer ve ısınmaya çıkarım. Fazla büyütülecek bir şey değil ama maçlardan önce zihinsel olarak rahatlamamı sağladığını söyleyebilirim. Zaten böyle olunca da sahaya çıktığımda kötü performans sergilemek neredeyse imkânsızdır.”

Rehavete kapılmayın

Maçları tek tek düşünün
“İnter’le 3 kupa kazandığımız sezon öyle bir dönem yaşadık ki her maç çok önemliydi. Ligde derbi oynuyor, Avrupa’da zorlu bir maça çıkıyor, İtalya Kupası’nda tur atlamak için mücadele ediyorduk. Jose Mourinho bize şunu söylüyordu: ‘Ligi, kupayı ya da Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı düşünmeyin; tek düşünceniz bir sonraki maçı kazanmak olsun!’ Biz de böyle yaptık ve sezonu üç kupayla kapadık. Direkt bütün kupaları kazanmayı düşünseydik yolumuza çıkacak ufak bir engele takılabilirdik. Bu yüzden adım adım gitmeyi tercih ettik.”

FourFourTwo

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş