Ustalık: Thierry Henry

Fransız golcü Thierry Henry, hareket halindeyken nasıl etkili son vuruşlar yapabileceğinizi anlatıyor

Kararını ver
Topu nereye vuracağını belirle

“Ne yapacağınızı bilin. Ben genelde vücudumu toptan uzaklaştırıp ayağımın içiyle uzak köşeye vuruş yapmayı denerim. Rakip kim olursa olsun ya da karşımda hangi oyuncu oynuyorsa oynasın, çoğunlukla bu şekilde vuruş yaparım. Bu bana güven verir çünkü kaleciyle karşı karşıya gelmeden önce ne yapacağımı bilirim. Elbette bu vuruşu her zaman yapamam ama belli bir alışkanlık edindikten sonra kafa yormamak da çok yararlı.”

Panik yapma!
Sakin ol, yeterince zamanın var

“Birçok forvet, ceza sahasına girdiğinde acele eder ama aslında buna hiç gerek yok. Tabii uzun süre bekleyecek kadar zamanınız olmaz ama sandığınızdan çok daha fazla düşünebilirsiniz. Top sizdeyse rakip savunmacılar size dokunamaz ve kaleci de ne yapacağınızı bilmediğinden avantajlı sayılırsınız. Bu yüzden sakin kalın, kendinize güvenin ve doğru hamleyi yapacağınızdan
emin olun.”

Kaleciyi avla
Onu şaşırtmaya çalış

“Kaleciyle karşı karşıya kaldığınızda onu şaşırtmalısınız. Kaleciler genelde açıyı kapatmak için belli bir hızla rakibin üzerine giderler. Bu yüzden mesela aniden durarak onu şaşırtabilirsiniz. Böyle olunca hem dengesini kaybedip ne yapacağına karar veremez, hem de hızı azaldığından hamle yaparken ulaşacağı menzil de düşer. Ayrıca size de vuruş yapmanız için ekstra zaman kazandırır.”

Çabuk olmaya bak
Rakibin dengesini boz

“Sadece kalecileri değil, rakip savunmacıları da şaşırtmak çok önemli. Bu sayede kaleye çekeceğiniz şut için en uygun açıyı yakalayabilirsiniz. Sizi durdurduklarını zannettikleri anda hamleyi yapmaya çalışın. Onları hiç beklemedikleri anda gafil avlayabilirsiniz. Ben de çok çabuk bir oyuncuydum ama bu konuda Robert Pires kadar iyisini görmedim. Onunla bire bir kaldığınızda öyle bir hareket yapardı ki olduğunuz yerde donup kalırdınız.”

Sıkı çalış
Yeteneklerini pekiştir

“Benimle özdeşleşen son vuruşları tek bir şeye borçluyum: Sıkı çalışmak. Her şey doğuştan gelen yetenekten ibaret değil; golü koklayan bir oyuncuydum belki ama antrenmanlarda da çok çalıştım çünkü bunu yapmadan başarılı olmanız mümkün değil. Hatta bazen antrenman sonraları özel çalışmalar bile yapardım. Size klişe gelebilir ama antrenman yapmak futbolda çok ama çok önemli.”

Sakin kal
Konsantre ol ve oyunun şifresini çöz

“Brezilyalı Ronaldo çok güçlü bir oyuncuydu ama aynı zamanda dengeliydi ve üst düzey bir top tekniğine sahipti. Zaten bir bakıma da bu özellikleri sayesinde gücünü etkili kullanabiliyordu. Rakibin üzerine driplingle giderken dengeli kalmak hiç de kolay bir şey değil ama o bunu kusursuz bir şekilde yapabiliyordu. Siz de bunu yapmak için hem fiziksel olarak güçlü olmalı, hem de zihinsel olarak en iyi seviyede kalmalısınız.”

FFT Dergi

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply