Xavi’nin hayali Barcelona’yı çalıştırmak

Kariyerini Katar’da sürdüren Xavi, bir gün Barcelona’nın başına geçmek istediğini ancak bu sezon sonu için hazır olmadığını söyledi 


Luis Enrique, geçen hafta yaptığı açıklamada 2016-17 sezonu sonu itibariyle Barcelona’daki görevinden ayrılacağını doğruladı. Üç sezonluk sürenin ardından böyle bir karar alan Katalan teknik direktörün yerine birçok isim yazıldı. Ancak Xavi, onlar arasında değildi.

Le Parisien’e konuşan 37 yaşındaki futbolcu “Barcelona teknik direktörlüğü benim hayalim” diyor. “Ancak benim için hâlâ çok erken. Şu anda bir projenin parçalarından biriyim ve antrenörlük lisansımı henüz almış değilim. Bunun için hâlâ çalışıyorum” Teknik direktörlüğün, saha içiyle sınırlı kalmadığının farkında Xavi. “Teknik direktör olduğunuzda sadece oynayacağınız futbolla ilgilenmiyorsunuz” diyor. “Soyunma odasında neler yapılacağı, 25 futbolcuyla ilgilenmek, teknik ve sağlık ekipleriyle çalışmalar da işinizin parçası oluyor. Bunlar hakkında öğrenecek çok şeyim var.”

Bir zamanların en gözde orta sahalarından biri olan Xavi, gözlerden uzakta kariyerini sürdürüyor, şu aşamada bırakmayı da düşünmüyor. “Şu an için futbola odaklanmış durumdayım. Al Sadd’da topa sahip olmaya çalışan bir oyun anlayışı var ve bundan keyif alıyorum. Buraya futbol oynamaya geldim. Katar halkı 2022 Dünya Kupası’na hazırlanıyor ve ben de onlara elle tutulur bir miras bırakmak istiyorum. Ocak ayında kızım doğdu. Baba olmak, hayatımı baştan aşağı değiştirdi. Artık hayata çok daha farklı bir gözle bakıyorum.”

Aslında Xavi’nin hayatındaki yeni dönem başladı bile. Teknik direktörlük kurslarına giden 36 yaşındaki oyuncu, İspanya U-23 Milli Takımı’yla çalışıyor ve tecrübelerini gençlere aktarıyor. Yeni neslin onun zekasına ihtiyacı var. “Futbolun içinde kalmak, sahaya yakın olmak istiyorum. Masa başı görevler bana göre değil. Barcelona benim evim ve bir gün oraya dönmenin özlemiyle yanıp tutuşuyorum!”

Xavi’nin aklında sadece Barcelona değil, genel olarak futbola katkı yapmak var. “Futbolu yöneten kişi olsam yapacağım ilk iş, saha zeminlerinin kalitesine yönelik kurallar getirmek. Size çok basit bir örnek vereyim… Novak Djokovic’le tenis oynasam kaybederim çünkü benden çok daha iyi bir oyuncu. Peki şansımı artırmak için ne yapabilirim? Onun sahasına geçip zemine çukur açabilirim mesela! İşte futbolda da buna izin veriliyor. Takımlar, daha iyi rakiplerle karşılaşacakları zaman saha koşullarını kasten kötüleştiriyor!”

Bu sözler, Xavi’nin futbola gerçekten de ne kadar kafa yorduğunu anlatıyor. Futbolculuk kariyeri boyunca arkasında bir miras bırakmaya niyetliydi ve emekli olduktan sonra da bu hayalinden vazgeçmeyecek gibi! Hayallerini kurduğu yer ister İspanya, ister Katar olsun; biz de bir şekilde onu takip etmekten vazgeçmeyeceğiz!

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş

Leave a Reply