YAZI | Futbolda forvet tipleri ve tanımı

Özellikle son dönemde yaşanan forvet krizleri hepimizin mâlumu. Peki bu forvet kelimesi tek başına yeterli mi? Forvet tiplerini tanımladık…

Yıllar ilerledikçe forvet kelimesinin anlamı da değişiyor. Futbolun icat edildiği zamanlarda 2-1-7 sistemini kullanan takımlarda amaç, çok forvetle oynayıp gol bulmaktı. Nitekim, ceza sahası çevresi ve içinde bulunan 7 futbolcunun özelliğine bakılmadan istenilen tek şey son vuruşu yapmasıydı.

Futbol daha modern bir yapıya kavuştuktan sonra, önce ön alandaki oyuncuların sayısı azaldı, ardından o oyuncuların farklı özelliklere sahip olması istendi. Kimi uzun boylu, kimi hızlı, kimi stabil, kimi mobil…

Çağımıza baktığımızda forvet oyuncuları sayısı 1-3 arasında değişiyor. Öyle ki, bazen takımlar orta sahada kalabalık olmak için forvetsiz maça çıkabiliyor. Peki nedir bu forvet özellikleri? Hepsi ceza sahası içinde yalnızca gol atan futbolcular mıdır? Gelin kaç farklı forvet tipi var hep beraber inceleyelim.

1- Merkez forvet

Ceza sahası içinde fiziğiyle ayakta kalan, kanat organizasyonlarında topun nereye geleceğini sezebilen, ikili oyunlarda duvar olabilen, delici koşu yapan, gösterişten uzak forvet tipidir. Genelde uzun oynanan toplarda topu isteyen oyuncu olup servis yapar. Diğer forvet oyuncularına göre sıçrama ve kafa vuruş yeteneği yüksektir.

2- Sahte 9

Orta sahada kalabalık olmayı seven teknik direktörlerin en çok sevdiği oyunculardır. Takımın en uçtaki oyuncuları olarak görünseler de orta sahada pas organizasyonuna katılırlar. Yapacakları ters koşularla takım arkadaşlarına yer açarlar. Kurnazlık, defans arkası koşu ve zeka “Sahte 9” oyuncusu için olmazsa olmazdır.

3- İçe kat eden forvet

Yukarıda da değindiğimiz gibi modern futbolda artık çeşitlilik çok önemli. Yalnızca ceza sahası içi değil, 3’üncü bölgedeki kanat oyuncuları da skora direkt katkı verir vaziyette. Genelde ters ayakla çalım atıp kaleyi çaprazına alarak şut tehdidi oluşturan oyunculardır. Takım savunmasına yardımı ikinci plana atan oyuncular, yeteneklerine güvenerek iş çıkarırlar.

4- Defansif forvet

Takımın en çok koşan ilk 2 oyuncusundan biri olarak defansif forvetler başı çeker. İyi bir komutan olmasalar da başarılı “er”lerdir. Ön alan baskısı uygulayarak hem takımının daha az yorulmasına yardımcı olur hem de rakibin rahat oyun kurmasını engeller. Lig boyunca 20-30 gol atmasalar da saha içindeki katkılarından dolayı değişilmez oyuncular arasına girerler.

5- Serbest forvet

Onları sahte 9’dan ayıran nokta, gerektiğinde kendileri kanatlara atmalarıdır. Bir noktaya bağlı kalmadan oyunu doğru okuyarak doğru yerde konuşlanan serbest forvetler, takım savunmasından ziyade ön alanda rota belirleyen isimlerdir.

6- Komple forvet

Çok nadir görülen, özellikle Türkiye topraklarında göremediğimiz forvetlerdir. Fiziğiyle, dribblingleriyle, bilek hareketleriyle, sezileriyle ve şut gücüyle fark yaratırlar. Ceza sahası içinde şut imkanı tanınmaması gerek oyuncu tipidir.

Yazı: Burak Özgül

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş