Zinedine Zidane yönetimindeki Real Madrid

2’nci kez Real Madrid’in başına geçen Fransız teknik adamın, ilk macerasından bilgiler sizlerle…

Bu sezon kötü bir performans sergileyen ve Şampiyonlar Ligi’nde Ajax’a elenerek çeyrek finali göremeyen Real Madrid’de teknik direktör Solari’nin görevine son verildi. Solari’nin yerine ise; hem futbolculuk hem de teknik direktörlük kariyerinde adını kulüp tarihine altın harflerle yazdıran Zinedine Zidane getirildi. İkinci kez Real Madrid’in başına geçen Fransız teknik adamın, ilk serüveninden bilgiler;

Zidane’ın Real Madrid’deki teknik direktörlük kariyeri

4 Ocak 2016’da imza attığı Real Madrid’den, 31 Mayıs 2018’de istifa ederek ayrılmıştı. Bu süre zarfında Zizu; 3 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 1 La Liga, 1 Kral Kupası, 1 İspanya Süper Kupası, 2 UEFA Süper Kupası ve 2 Kulüpler Dünya Kupası’nı kazanmayı başardı. Neredeyse 3 ayda 1 kupa kazanan Cezayir asıllı Fransız teknik adam, kendine yakılır şekilde tam da zirvede görevinden ayrıldı.

Başkent ekibinin başında 149 resmi karşılaşmaya çıkan Zinedine Zidane, bu karşılaşmalarda; 105 galibiyet, 28 beraberlik ve 16 mağlubiyetlik performans sergiledi. Fransız teknik adam yönetiminde 2.30 puan ortalaması tutturan Real Madrid, bu süreçte rakip fileleri 398 kez havalandırırken kalesinde 163 gol gördü.

Finallerin adamı Zidane

Zidane, Real Madrid ile; 3 Şampiyonlar Ligi, 2 UEFA Süper Kupası, 2 Dünya Kulüpler Kupası ve 1 İspanya Süper Kupası finalinden şampiyonlukla ayrıldı. Çıktığı hiç bir final maçını kaybetmeyen Zidane, Real Madrid’in tarihteki 13’üncü Avrupa şampiyonluğu kupasını kazanmasını sağlarken aynı zamanda organizasyonun formatı değişip adı Şampiyonlar Ligi olduktan sonra, üst üste 3’üncü kez kupayı kazanan ilk teknik adam oldu.

Yorumlar

yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın Giriş